Stáž - týždeň 0

02.09.2019

O 10 dní je môjmu pôsobeniu v Brne definitívne koniec, s čím sa spája pomerne veľké množstvo vybavovačiek, papierovačiek a iných čiek, ktoré je lepšie vyriešiť ešte pred odletom. Mne to ide podozrivo všetko tak hladko, že som sa ešte nezačala ani baliť, ale dnes sa do toho pustím. Alebo zajtra.

Musím uznať, že na to, že idem do Španielska, tak celá organizácia prebieha nesmierne hladko, jednoducho a rýchlo. Počas "onboarding procesu" som musela do systému nahrať strašné množstvo dokumentov - výpis z registra trestov, potvrdenie o trvalom pobyte, potvrdenie o vedení účtu, potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, diplom, poistenie a iné veselé veci. Po tom, ako mi potvrdili prijate všetkých dokumentov, mi nezabudli pripomenúť, že to všetko budú chcieť ešte raz vo fyzickej podobe v deň nástupu na stáž. No úchvatné :) 

Letenka

Mám to šťastie, že do Alicante to letí priamo z Pardubíc, takže tam problém nie je. Z Brna som tam vlakom tak rýchlo, že nestihnem vo vlaku ani zaspať, letisko je pomerne blízko a je to tam asi tak malé, ako na letisku v Brne alebo Košiciach, takže by tam bohate stačilo byť 15 minút pred odletom. To by mi ale tá jedna kvapka germánskej krvi, čo mi koluje v žilách, spôsobila infarkt.

Ubytovanie

Alicante je so svojimi 190 km pobrežia pomerne obľúbená britská, nemecká a škandinávska kolónia, vďaka čomu je nájsť si slušné ubytovanie pomerne náročné. Siahla som preto po stránkach ako Uniplaces a Erasmusu. Našla som si dve krásne izby, voľné od septembra do septembra, čo je celkom rarita, nakoľko väčšina majiteľov v lete radšej prenajíma byty turistom než chudákom stážistom. Byty ale nakoniec voľné neboli - žeby kvôli -ová, čo mám na konci mena? - a tak mi Erasmusu navrhlo, že mi s hľadaním pomôžu. Poslala som im linky na ďalších 5 bytov, čo by prichádzalo do úvahy, no a z jedného odpísali, že "Tu by ťa vedeli ubytovať od septembra do júna, to berieš, nie?". Tvoja mama to berie, ja to potrebujem do septembra, Talian jeden. 

Nakoniec som ale našla a majiteľ je tak zlatý, že mu ani nevadí, že priletím uprostred noci. A 20 minút od pláže!

Organizácia

Okrem toho, že stážisti majú svoju skupinu na FB, tak máme aj portál, kde je už teraz rozpísaný program prvých 2 týždňov, farebne v Exceli rozdelený na dni a časové bloky. Asi nemusím hovoriť, že moje srdce plesá, skáče radosťou a pulz mi klesá, pretože nám rozpísali ešte aj cestovný poriadok autobusov. Sama by som to nezorganizovala lepšie!

Rovnako dobre funguje aj stalking - miestna organizácia pre erasmákov mi už posiela program všetkých možných party, výletov a podobných príjemných záležitostí, takže nudiť sa určite nebudem. No a hlavne, našla som si školu paddleboardu, surfu, priame lety do Mníchova na lyže, na Tenerife na surf, do Kristiansandu na bežky a do Viedne ak by sa mi zachcelo piva. Skôr to ale vidím tak, že budem sedieť v Alicante a napchávať sa :)

Do vypuknutia týždňa 1 mi ostáva ešte pár dní, počas ktorých budem baliť, organizovať, lúčiť sa - takže ma bude bolieť hlava - ale potom sa už budem ozývať pravidelne. Čus :)